Podsumowanie roku – po co je robić i jak się do niego przygotować?

Kolejny rok nieubłaganie dobiega końca. Wraz z ostatnimi tygodniami warto podsumować go i wyciągnąć wnioski na przyszłość. Podpowiadamy, dlaczego warto podsumować realizację swoich celów i założeń w mijającym roku, a także jak się do tego przygotować. Dokładne wskazówki, jak podsumować miniony rok, dostaniesz już w następnym wpisie.

pexels jess bailey designs 15586911

 

Po co podsumowywać miniony rok?

Chyba nie ma sensu odwlekać odpowiedzi na to pytanie, ponieważ jest ona prosta i dość oczywista – podsumowanie minionego roku pozwoli Ci lepiej zaplanować nadchodzące 12 miesięcy, uniknąć popełnionych błędów i skuteczniej mierzyć siły na zamiary.

Robiąc podsumowanie, przejrzysz swoje zapisane planery, sprawdzisz, ile celów udało Ci się zrealizować, które zakończyły się niepowodzeniem z powodów niezależnych od Ciebie, a które spaliły na panewce. Dokładnie poznasz przyczyny sukcesu lub niepowodzenia, ocenisz, na co zabrakło Ci czasu, a co pochłonęło zbyt dużo Twojej uwagi.

To wszystko sprowadzi się do tego, że łatwiej będzie Ci realnie zaplanować kolejny rok. Nic nie frustruje bardziej niż lista rzeczy niezrobionych.

Planuj według własnych potrzeb

Podsumowanie roku to także okazja do wyłapania rzeczy, które w życiu warto zmienić. Jeśli okaże się, że większości celów nie udało Ci się zrealizować ze względu na to, że zbyt dużo czasu poświęcasz na pracę, może być powód do zastanowienia się nad jej zmianą. Jeśli przyczyny tkwiły w portfelu, może jako cel na przyszły rok warto wyznaczyć sobie wywalczenie podwyżki lub skrzętniejsze kontrolowanie swoich wydatków. Podsumowanie roku to także ocena lepszych i gorszych rzeczy, jakie towarzyszą Ci na co dzień w życiu. To właśnie one dają podstawy do sensownych i przynoszących satysfakcję zmian.

Zachęcamy do sprawdzenia oferty

 

Przygotuj się do podsumowania roku

Solidne przygotowanie się do podsumowania minionego roku pozwoli Ci wyciągnąć realne i sensowne wnioski. Pamiętaj, że wszystko co działo się przez ostanie 12 miesięcy Twojego życia, to swojego rodzaju dane, które warto zebrać, sklasyfikować i wykorzystać jako trampolinę do zmian na lepsze. Jeśli zatem zależy Ci na tym, żeby działać efektywnie, zbierz jak najbardziej wiarygodne dane. Jak to zrobić?

  • Pisz odręcznie! Podsumowanie zrób na kartce lub wykorzystaj do tego swój planer 2024. Skupienie jest wtedy większe, a w Twojej głowie zostaje więcej informacji.
  • Zbierz swoje organizery z całego roku. Potrzebujesz ich do tego, żeby przeanalizować wszystkie swoje plany z minionego roku i ocenić przyczyny ich sukcesu lub niepowodzenia.
  • Posiłkuj się wspomnieniami. Pomóc mogą Ci zdjęcia, pamiętniki i inne podobne nośniki wspomnień. Wymarzone wakacje były idealne? Warto na przyszły rok zaplanować podobne!
  • Odstaw rozpraszacze. Wyłącz na chwilę media społecznościowe, a nawet telefon. Podsumowanie roku i planowanie kolejnego, dotyczą bezpośrednio Twojego życia. Nie pozwól, by przez powiadomienia coś poszło nie tak.

Gotowe? Teraz przyjdzie czas na pełną analizę tego, co zagrało, a co nie do końca udało się zrealizować w minionym roku. Wszystkie kroki szczegółowo poznasz w następnym wpisie na blogu Make It Easy!

 

17974