Nadchodzi sesja – zdaj ją bez problemów!

Do kolejnej sesji egzaminacyjnej na uczelniach wyższych pozostał już tylko miesiąc. To najwyższy czas, aby wreszcie zacząć się do niej przygotowywać. Jeśli jednak liczba nadchodzących egzaminów i prac zaliczeniowych, które musisz wykonać, jest na tyle duża, że patrzysz na to wszystko i… rozkładasz ręce, to już ostatni dzwonek, by dokładnie rozplanować naukę i zanurzyć się w książki.

windows Pmu6 i4iyNE unsplash 1

Zaplanuj naukę, a zyskasz czas

Miesiąc do sesji to ostatni moment, kiedy możesz jeszcze wszystko mieć pod kontrolą. Wystarczy, że otworzysz planer, wyraźnie zaznaczysz każdy egzamin, każdy deadline nadsyłania zaliczeniowych projektów i… już będziesz w naprawdę dobrej pozycji wyjściowej do opanowania natłoku obowiązków związanych z nauką do sesji. Co dalej?

 

Policz dni do egzaminu i ustal, ile czasu potrzebujesz na naukę

Zaznacz w organizerze egzaminy i terminy nadsyłania prac i dobrze zastanów się, ile czasu potrzebujesz, aby skutecznie się do nich przygotować, napisać esej, wykonać projekt itp. Kiedy już to zrobisz, zaznacz w swoim notesie dni, w których musisz zacząć przygotowywać się do danego zaliczenia.

 

Podziel materiał

Nauka i praca są najefektywniejsze wtedy, kiedy podzielisz materiał na segmenty. Możesz pogrupować je tematycznie lub pod względem ilościowym. Dla przykładu: masz do przerobienia 10 stron notatek – poświęć 5 dni na przerobienie dwóch stron. Masz do przerobienia 5 tematów – zacznij 7 dni przed egzaminem, poświęć każdy dzień na jeden temat, zrób dzień przerwy, a ostatni dzień poświęć na powtórkę materiału.

Zachęcamy do sprawdzenia oferty

Każdego dnia wydziel czas na naukę

Pamiętaj, żeby ustalić czas na początek i koniec nauki. Wywrzyj na sobie lekką presję czasu, bez tego nauka będzie przeciągać się w nieskończoność. Załóż na każdy przedmiot, temat lub projekt konkretną ilość czasu każdego dnia. Jeśli uda Ci się zrealizować założenia, wcześniej możesz odetchnąć lub dodatkowo powtórzyć materiał. Wszystko zależy do Ciebie.

 

Wyznacz czas na powtórki

Pamiętaj, żeby dzień lub dwa dni przed egzaminem nie zaczynać nowego materiału. Zostaw ten czas na powtórki. To właśnie utrwalą Twoją wiedzę i uzupełnią ją w tych obszarach, w których były jeszcze luki. Tak zebrane wiadomości na pewno nie ulecą Ci z głowy w czasie egzaminu.

 

Realizuj cele i zgarniaj nagrody

Oczywiście najlepszą nagrodą za naukę będzie sesja zdana na same piątki! Jednak nie o takich nagrodach mówimy. Wyznaczaj sobie nagrody, za zrealizowanie każdego planu nauki, jakie wpiszesz w swój notatnik. Udało Ci się przerobić zakładany materiał? W nagrodę obejrzyj odcinek serialu, poczytaj coś, co lubisz lub wyjdź spotkać się ze znajomymi.

 

Znajdź odpowiedni planer

Jeśli swój plan dnia dostosowujesz przede wszystkim pod studia, to postaw na nasz planer studencki. Znajdziesz plany sesji i zaliczeń, harmonogramy zajęć i karty biblioteczne, dzięki którym nie zapomnisz o tym, że masz w domu jakąś pozycję z biblioteki (pamiętaj – jeśli nie oddasz książki, nie dostaniesz dyplomu!). Oprócz nauki nasz planer pozwoli Ci również w inny sposób poukładać swoje studencki życie!

18092