Co zapisywać w planerze, czyli organizacja z planerem-kalendarzem.

Papierowe wersje kalendarzy mają coraz większe grono zwolenników. Aplikacja kalendarza w telefonie być może wysyła przypomnienia, ma za to niewiele opcji personalizacji wyglądu. Prowadzenie analogowego kalendarza czy planera, to nie tylko sposób na organizację czasu. Może być to także hobby i danie ujścia artystycznym talentom. Obecnie popularna jest metoda prowadzenia kalendarza “bullet journal”, czyli graficzne opracowanie swoich planów, zawierające listy i tabele, mapy myśli, a wszystko ozdobione naklejkami, taśmami, zakreślaczami i kredkami. Nie ma oczywiście jednego przepisu na prowadzenie kalendarza. Każdy może znaleźć swój styl. Najważniejszą funkcją planera jest ułatwianie życia.

planner datowany 2024

Jak wybrać planer dla siebie?

Planer ma ci przede wszystkim służyć. To od ciebie zależy, czy będzie to gotowy, specjalnie zaprojektowany kalendarz, czy prosty zeszyt z pustymi stronami, które zapełnisz według własnego uznania. W przypadku pierwszej opcji, będą czekać na ciebie pięknie rozpisane plany dni, tygodni i podglądy miesięcy. Na początku każdego miesiąca powita cię inspirujący cytat, a listy zadań będą skonstruowane tak, aby widzieć czynione postępy. Taki planer proponuje Make it Easy.

Natomiast jeżeli zdecydujesz się na prosty zeszyt, od ciebie zależy w jaki sposób graficznie zaplanujesz swój czas. Do wyboru jest wiele różnych metod. Najpopularniejszy sposób rozpisania zadań to tabela. Możesz wygodnie rozrysować na dwóch sąsiadujących stronach plan całego tygodnia lub miesiąca i zawsze mieć go w zasięgu wzroku. Innym sposobem są listy zadań, które możesz wzbogacić o wymyślone przez ciebie znaczniki. Używaj kolorów, aby nadać priorytet określonym zadaniom. Twój planer zyska również na atrakcyjności, gdy ozdobisz go wykonaną własnoręcznie grafiką, małym motywem, który będzie się powtarzał, lub wykleisz drukowanymi elementami.

Zachęcamy do sprawdzenia oferty

 

Dokonaj wyboru myśląc przede wszystkim o swoich dotychczasowych nawykach. Czy lubisz spędzać czas nad manualnymi zadaniami? Ozdabianie planera na pewno do nich należy. A może wolisz podejście minimalistyczne, bez własnoręcznej organizacji przestrzeni na stronach? Wtedy bardziej odpowiedni będzie dla ciebie gotowy planer, w którym wszystko jest z góry przemyślane. Nie zabraknie w nim jednak przestrzeni na kreatywność.

 

Co zapisywać w planerze?

Na pewno do tej pory zdążyłeś/zdążyłaś wypracować swój podstawowy sposób organizacji czasu. Jeżeli masz regularną pracę w stałych godzinach, zapewne nie będziesz planować żadnych dodatkowych aktywności w tej części dnia. Jeśli jednak twoja praca jest bardziej kreatywna i składa się z różnorodnych zadań – warto zapisywać je w planerze.

Poza rzeczami związanymi z pracą, pozostaje wiele innych możliwości. Oto niektóre z nich:

  • organizacja czasu wolnego – wykorzystaj swój czas poza pracą na aktywny odpoczynek lub rozwijanie swojej pasji. Pierwszy krok to wygospodarowanie na to wolnych godzin!
  • rozwijanie dobrych nawyków – śledź swoje postępy w treningu, dbałości o dietę, czytaniu książek lub oglądaniu dawno zapisanych na liście filmów. Motywacja przychodzi z każdym kolejnym udanym małym krokiem.
  • nowe pomysły – w planerze jest tyle miejsca na puszczenie wodzy fantazji. Z pewnością masz wiele pomysłów, które być może do tej pory wydawały się za trudne do zrealizowania. Jeśli zapiszesz je w postaci mniejszych zadań, może okazać się, że to nie takie trudne. Wszystko przed tobą.

To tylko niektóre rzeczy, które proponujemy zaplanować w swoim kalendarzu. Granicą jest tylko twoja pasja i wyobraźnia.

18418