Praca dla studenta na wakacje – jak zarobić pieniądze i zdobyć cenne doświadczenie?

Ty też, podobnie jak wielu innych studentów, szukasz pracy na wakacje? Dowiedz się, jakie zajęcia pozwolą Ci zdobyć doświadczenie, a przede zarobić satysfakcjonujące pieniądze, których przecież każdy z nas potrzebuje, aby się utrzymać i skorzystać odrobinę ze studenckiego życia. Ale nie zapominajmy o tym, że wakacje, to jednak wakacje, więc warto zaplanować też coś, co pozwoli Ci odetchnąć po trudach roku akademickiego i wymagającej sesji.

Praca dla studenta na wakacje

Staże i praktyki

W zasadzie na każdym kierunku trzeba odbyć praktyki, bez których nie będzie możliwe zaliczenie studiów. I choć, szukając wakacyjnego stażu, nie zawsze uda Ci się zarobić dobre pieniądze, bo wiele wakatów dla studiujących stażystów niestety wiążą się z małymi zarobkami lub wręcz darmową pracą, to jednak mogą z tego wyniknąć korzyści na dłuższym dystansie. Jakie?

  • Zaliczysz praktyki, które i tak są Twoim obowiązkiem na studiach.
  • Zdobędziesz doświadczenie i przekonasz się, jak będzie wyglądała Twoja praca w przyszłości.
  • Poznasz ciekawych ludzi i będziesz mieć znajomości w branży, w której zamierzasz pracować po ukończeniu uczelni.
  • Masz szansę pozostać na stanowisku po zakończeniu stażu i łączyć studia z pracą w zawodzie, którego się uczysz.

Oczywiście nie jest nigdzie powiedziane, że staż dla studenta musi wiązać się z niskimi zarobkami lub darmową pracą. Nie brakuje bowiem stażów, na których można zarobić niezłe pieniądze. Niemniej w każdej sytuacji warto posiadać planer, który będzie zawierał rubrykę do pilnowania swoich finansów.

Zachęcamy do sprawdzenia oferty

Prace sezonowe w kurortach

W miejscowości, które latem żyją z napływu turystów, głównie nad morzem, ale też w górach czy na pojezierzach, zawsze znajdzie się sezonowa praca dla młodych ludzi. Szczególnie często można natknąć się na oferty na portalach ogłoszeniowych, w firmach pośrednictwa pracy czy nawet pantoflową pocztą od znajomych na uczelni. Latem możesz wykonywać pracę w gastronomii, np. jako kelner, kucharz czy barman, pracować w hotelowej recepcji czy w sklepikach z pamiątkami. Możesz pracować też w salach zabaw i różnych stoiskach dla dzieci, gdzie np. maluje im się twarze lub ozdabia włosy.

W sezonowej pracy nad morzem prawdopodobnie nie zdobędziesz doświadczenia w swoim kierunku, ale na pewno możesz zarobić niezłe pieniądze (w wymienionych zawodach możesz liczyć nawet na 20 złotych za godzinę), a także nauczysz się systematyczności, kontaktu z klientem i odpowiedzialności, które zaowocują w przyszłości w każdej pracy. Nie zapominaj, że z pewnością będziesz mieć też czas dla siebie i również skorzystasz z atrakcji letniego kurortu.

 

Zagraniczne wyjazdy studenckie i campy

Na uczelni na pewno zdarzyło Ci się poznać kogoś lub kogoś, kto zna kogoś, kto był na campie w USA lub innym kraju. Campy trwają zwykle dwa miesiące, z których jeden to praca przy nieskomplikowanych czynnościach, często w grupach, natomiast drugi to podróżowanie i zwiedzanie.

Campy to świetna okazja przede wszystkim na zdobycie znajomości i podszlifowanie języka. Jeśli w swoim CV wpiszesz camp, Twój przyszły pracodawca z pewnością to doceni, gdyż zobaczy w Tobie osobę, które jest otwarta i nie boi się wyzwań.

 

Którą drogę wybrać?

Wszystko zależy od Ciebie! Otwórz swój planer studencki i sprawdź, czy tego lata musisz przede wszystkim podreperować budżet, czy możesz pozwolić sobie na zdobycie doświadczenia, które niekoniecznie przyniesie Ci duży zarobek, ale zaowocuje w przyszłości.

17974