Obowiązki przed ślubem – co należy do panny młodej, a co do pana młodego?

Kiedy już powiedziałaś “tak” i ustaliliście datę najważniejszego dnia w Waszym życiu, przyszedł czas na zadbanie o to, by w dniu ślubu i wesela wszystko zagrało idealnie. Zgodnie z tradycją nowożeńcy dzielą się obowiązkami, jednak są też rzeczy, które powinniście wykonać razem.

Planowanie slubu

Obowiązki panny młodej – tradycja owiana przesądami

Zgodnie z najbardziej znaną weselną tradycją pan młody nie może przed ślubem zobaczyć swojej przyszłej żony w białej sukni. Właśnie do jej obowiązków należy wybór sukni ślubnej. Niestety nie jest to wybór tak łatwy jak rutynowe zakupy w galerii handlowej. Zwykle, zanim znajdziesz tę jedyną, wyjątkową suknię, musisz odwiedzić kilka, jeśli nie kilkanaście salonów. Poszukiwania trzeba zatem szczegółowo zaplanować, aby inne obowiązki nie przeszkodziły w znalezieniu sukni – organizer ślubny Make It Easy pomoże Ci skrupulatnie zaplanować wizyty w kolejnych salonach sukien ślubnych.

Zgodnie z tradycją panna młoda powinna zadbać również o inne rzeczy, bez których wesele nie może się odbyć.

  • Wybór sukni dla świadkowej – chociaż ta tradycja nieco się zatarła, to jednak warto zadbać o to, by przy wyborze własnej sukni panna młoda zadbała również o kreację dla swojej świadkowej.
  • Kwiaty – panna młoda powinna zadbać o wiązankę ślubną, kwiaty do butonierki dla pana młodego, dekorację sali oraz kościoła.
  • Weselne menu – do obowiązków panny młodej należy wybranie weselnych dań i przystawek. Do pomocy może wziąć mamę oraz przyszłą teściową.

Zachęcamy do sprawdzenia oferty

O co przed ślubem musi zadbać pan młody?

Tak jak panna młoda wybiera swoją suknię, tak również jej przyszły mąż powinien zadbać o dobór garnituru lub smokingu. Warto postawić na ponadczasową klasykę, która oglądana na zdjęciach nawet po kilkudziesięciu latach będzie zachwycać, a nie śmieszyć. Pan młody może również pomóc w doborze garnituru swojemu świadkowi. Oprócz strojów musi zadbać też o bardzo ważne elementy ceremonii i zabawy.

  • Alkohol na wesele – w gestii pani młodej leży ustalenie menu, natomiast jej przyszły mąż zapewnia gościom wybór trunków.
  • Samochód do ślubu – zorganizowanie samochodu lub innego powozu, który dowiezie nowożeńców do Kościoła również leży po stronie pana młodego.
  • Podróż poślubna – pan młody może postąpić zgodnie z tradycją i zrobić swojej żonie niespodziankę. Cel podróży możecie jednak ustalić razem, ale załatwianie formalności powinno spocząć na panu młodym.

Co powinniście zrobić razem?

Pewien zakres przygotowań państwo młodzi powinni przygotować jednak razem, tak aby każda chwila tego wyjątkowego dnia była najwspanialsza dla obojga. Wspólnie powinniście wybrać symbol, który połączy Was na zawsze, czyli obrączki. Wspólnie powinniście przygotować również listę prezentów ślubnych, ponieważ wiele z nich będzie Wam służyć we wspólnym życiu. Jest również wiele innych aspektów przygotowań do ślubu i wesela, które powinniście przygotować razem.

  • Zaproszenia – wspólnie wybierzcie lub zaprojektujcie zaproszenia na swój ślub, a po sporządzeniu listy gości również razem wręczcie je zaproszonym.
  • Sala weselna – na weselu musicie się przede wszystkim świetnie bawić, ale również czuć się komfortowo. Dlatego wybór sali, w której odbędzie się zabawa, musi być mocno przemyślany.
  • Pamiątki ślubne – wspólnie zadbajcie o wybór fotografa lub operatora kamery, wybierzcie również album ślubny na zdjęcia, w którym zamieścicie swoje pamiątkowe fotografie.

Aby ślub i wesele mogły się odbyć, musicie wspólnie pozałatwiać wszystkie formalności w kościele lub urzędzie stanu cywilnego.

17838