Czy na pewno wiesz, jak zabrać się za planowanie?

  JEŚLI CZEGOŚ NIE DA SIĘ ZROBIĆ, TYLKO PATRZ, JAK ROBI TO KTOŚ INNY”

W każdym z nas drzemie wielki potencjał. Ludzie dzielą się na dwie grupy, tych którzy go wykorzystują i tych, którzy są wiecznie niezadowoleni i we wszystkim upatrują przeciwności. Grupa ludzi wykorzystująca swój potencjał ma przygotowany plan działania i drogę do realizacji celów. Drogę do sukcesu. Ale czym jest dobry plan i efektywne planowanie? Wszystko zależy od Ciebie, czy Twój sukces przybierze realny kształt, a droga po niego będzie niezwykle inspirująca.

1. WYZNACZ MIERZALNE CELE
Każdy poradnik krzyczy na wstępie, iż aby osiągnąć sukces, musisz zrobić listę celów. To prawda, pamiętaj jednak, aby nie wypisywać ich na siłę. To ma być cel, którego realizacja jest trudna, ale możliwa. Bardzo często wpadamy w pułapkę pustych ambicji, co prowadzi do braku motywacji ich realizowania. Wyobraź sobie, iż Twój cel to wisienka na torcie, aby ją zdobyć, musisz się odpowiednio przygotować. Zbyt szybkie osiągnięcie sukcesu doprowadza do uśpienia czujności i tym samym do braku pokonywania własnych granic.

2. OPEN MIND
Ludzie, którzy osiągnęli sukces, pozwalają sobie marzyć. Najwspanialsze wynalazki na świecie powstały dzięki marzeniom i bujnej wyobraźni. Zastanów się, co Ciebie inspiruje i wykorzystaj to. Może są to ludzie, może ekstremalny sport, a może samotne wędrówki po górach? Przenieś do swoich planów lekkość i kreatywność. Nie buduj ciężkich schematów, które z czasem staja się nudne, monotonne i prowadzą do zapętlonych przyzwyczajeń.

3. ZDROWY TRYB ŻYCIA
Twoje samopoczucie fizyczne przekłada się na efektywność wykonywanych zadań. Osoby, które odniosły wielki sukces, poświęcają aktywności fizycznej kilka godzin tygodniowo. Pamiętaj, że to Ty dokonujesz wyboru i powinien być on najlepszym z możliwych. Każda zła decyzja odprowadza Cię od celu. Zawsze. Ludzie, którzy prowadzą zdrowy tryb życia, są większymi optymistami, a co za tym idzie, podejmują wyzwania i realizują wyznaczone cele.

Zachęcamy do sprawdzenia oferty

4. ĆWICZ SWOJE UMIEJĘTNOŚCI
Znajdź czas na ćwiczenie swoich umiejętności.
 Osoby, które nie szlifują swoich talentów, zostają daleko w tyle za innymi. Podstawą sukcesu jest Twój rozwój, nie daj sobie wmówić, że lepiej być nie może, otóż zawsze może być lepiej! Tylko głupcy uważają się za mędrców.

5. NIE REZYGNUJ
Nie ważne jak trudne do zrealizowania stawiasz sobie cele —
 nie rezygnuj. Każdą porażkę traktuj jak naukę. Wyciągnij wnioski, a nowe wartości wprowadź do swojego zachowania. Nie pozwalaj nikomu, by wmówił Ci, że nie dasz rady, najczęściej są ta osoby, z obniżonym poczuciem własnej wartości, które w głębi serca boją się podjąć ryzyko. W momencie, kiedy uda Ci się zrealizować cel — staniesz się inspiracją dla innych niedowiarków. Harvey Mackay tak pisał o poczuciu własnej wartości „Twoje poczucie własnej wartości nie powinno bazować na cudzych opiniach. Naucz się wyrażać — w odpowiedni sposób — własne potrzeby i odmawiać, kiedy nie możesz pomoc. Ludzie darzą szacunkiem tych, którzy bronią własnych interesów”.

6. PISZ CO UDAŁO CI SIĘ OSIĄGNĄĆ
Rób zestawienia tygodnia i
 miesiąca. Sprawdź, co udało się zrealizować, a co nadal jest w zawieszeniu. Jest to najlepszy sposób na to, by zrozumieć, w którym miejscu realizacji celu jesteś. Nie jest ważne tylko to, co masz zrobić, ale też to, co już udało Ci się osiągnąć.

7. CZY ZNASZ SWOJE ZALETY
Stawiasz sobie ambitne cele i dużo od siebie wymagasz, ale jak często skupiasz się na tym, w czym jesteś naprawdę dobry? Czy bez namysłu potrafisz odpowiedzieć na to pytanie? Czy musisz się długo zastanawiać i wciąż nie znajdujesz odpowiedzi? Osoby, które wiedzą o swoich talentach, rozwijają się znacznie szybciej, wiedzą jak wysoko stawiać sobie poprzeczkę i mają świadomość własnych granic. Zadanie na dziś — zrób listę 5 rzeczy, do których czujesz prawdziwą smykałkę.

8. NUDNY SCHEMAT
Odrzuć nudne schematy! Nawyki są bardzo ważne, ale tylko wtedy, kiedy nie zmieniają się w codzienny nudny harmonogram dnia! Jeśli czujesz, że się „wypaliłeś” uciekaj jak najdalej, nie przekonuj się na siłę, że nudna praca z czasem zamieni się w ekscytującą. Życie jest za krótkie, by się zmuszać i na siłę uszczęśliwiać. Jeśli problem tkwi jedynie w sposobie planowania – zrób wszystko na odwrót. Wywróć plan do góry nogami. W takim przypadku najważniejsza jest ZMIANA – ona jak nic innego przypomina nam, że żyjemy i pozwala lepiej poznać samych siebie.

 

Agata Perlińska

 

18418