Co to jest Bullet Journal i jak z niego korzystać?

Bullet journal to niezwykła metoda planowania, która pozwala na skuteczną organizację czasu pracy, zadań, dzięki czemu wszystkie cele zostaną zrealizowane. W skrócie można powiedzieć, że bullet jest to połączeniem tradycyjnego dziennika, notatnika i listy zadań w jednym zeszycie, który samodzielnie tworzymy i personalizujemy. Ta metoda planowania jest bardzo elastyczna i nie wymaga od nas zastosowania już na początku dużych nakładów finansowych, na dobrą sprawę bullet możesz stworzyć samodzielnie w domu z dostępnych akcesoriów i czystego zeszytu w kropki 🙂

4548437 2 2

Na czym polega Bullet Journal?

A teraz moi drodzy czytelnicy, trochę wiedzy teoretycznej, bo warto,  wiedzieć skąd wzięła się tak popularna metoda, która do tej pory pozwala na skuteczne i kreatywne planowanie. Bullet Journal,  w skrócie BuJo, stworzony został przez projektanta Ryder Carrolla, który w 2013 roku opublikował na swoim blogu koncepcję spisania swoich codziennych zadań w notatniku z zastosowaniem symboli graficznych. Od tamtej pory BuJo stał się popularnym sposobem planowania  dla każdego, kto chciał przenieść swoją kreatywność i indywidualizm przekuwając każde nasze zadanie w efektywność jego realizacji.

Kluczem do sukcesu jest PERSONALIZACJA!

Co jest najważniejsze w Bullet Journal? Otóż system planowania, który można dostosować do swoich potrzeb i preferencji. Istnieje wiele sposobów na personalizację BuJo, wszystko zależy od Twojego charakteru, temperamentu i systemu, w jakim lubisz pracować. Możesz zacząć od wyboru odpowiedniego zeszytu w kropki i akcesoriów, takich jak: naklejki, stemple, szablony, naklejki indeksujące. Personalizacja pozwala na indywidualność, dlatego jest to system planowania, która sprawdzi się u każdej osoby, która ma głowę pełną pomysłów i pragnie w swoim kalendarzu zachować siebie.

Akcesoria i kreatywność ich zastosowania — nieodłączny element Bullet Journal.

Ile ludzi, tyle pomysłów personalizacji BuJo 🙂 Poniżej kilka propozycji od nas, które warto wziąć pod uwagę, rozpoczynając przygodę z BuJO 🙂

  • Zeszyt w kropki – najlepszy rodzaj zeszytu do tworzenia BuJo, ponieważ pozwala na łatwe rysowanie linii i kształtów, taki znajdziesz w Make It Easy, w opcji trzech fantastycznych okładek.
  • Długopis – najlepiej używać długopisów z cienką końcówką, aby pisać precyzyjnie i dokładnie – polecamy nasze żelowe długopisy, które dzięki bardzo cienkiej końcówce pozwalają na kreślenie cienkich, nienachalnych linii.
  • Kolorowe długopisy, mazaki – można nimi oznaczać różne rodzaje zadań lub kolorować kreatywne rysunki dołączone do projektów.
  • Zakładki indeksujące – ułatwiają szybkie odnalezienie strony, na której znajduje się ważna informacja.
  • Naklejki do bullet – ozdabiają notatki i plany, co sprawia, że BuJo staje się bardziej przyjemny w użyciu, wiele różnych opcji kreatywnych naklejek znajdziesz w naszym sklepie, w zakładce akcesoria.

Jakie są najlepsze praktyki korzystania z Bullet Journal?

  • Planuj z wyprzedzeniem – dzień/tydzień/miesiąc – widząc cel, łatwiej go osiągnąć.
  • Pamiętaj o używaniu prostych symboli – mogą to być symbole lub kolory, które z czymś Ci się kojarzą.
  • Notuj zadania na bieżąco – sięgaj codziennie po bullet, nawet jeśli masz do zapisania choćby jedno zdanie.
  • Bardzo ważna jest regularność – dzięki niej łatwiej nam osiągnąć cele, dlatego najlepiej używać go codziennie.

Mój pierwszy BuJo – jak prowadzić Bullet Journal i co będzie mi potrzebne?

Jeśli to co, wyżej przeczytałeś, pozwoliło Ci odkryć w sobie pasję do planowania z bardzo indywidualnym podejściem, to znaczy,  że BuJo jest dla Ciebie. Zatem jak to zrobić, żeby było dobrze i żeby na samym wstępie się nie zniechęcić?

Zacząć bullet journal możesz w zasadzie w każdym momencie – wszystko, czego będziesz potrzebował, to notes lub zeszyt w kropki, długopis i trochę kreatywności. Zatem jak zacząć bullet journal?

Co to jest Bullet Journal i jak z niego korzystać?

 

Wybierz odpowiedni notes lub zeszyt w kropki

Bullet journal to forma notatnika, który samodzielnie tworzysz. Możesz użyć do tego zwykłego zeszytu lub specjalnego notesu z papierem w kropki. Zwróć uwagę na jakość papieru, aby przy malowaniu czy kolorowaniu pisak nie pozostawiał śladów na drugiej stronie.

Wybierz odpowiednie akcesoria

Oprócz notesu i długopisu bardzo ważne są akcesoria,  które wybierzesz, tutaj wszystko zależy od Twojej kreatywności. Możesz używać mazaków, markerów, stempli, naklejek, kolorowych taśm, szablonów do rysowania.

Stwórz indeks, spis treści

Indeks to jedna z najważniejszych części bullet journala, która pozwala na łatwe odnajdywanie poszczególnych informacji. W BuJo, który znajdziesz w Make It Easy, masz już gotowy Indeks, to z pewnością ułatwi korzystanie z tej formy kalendarza.

Twórz listy zadań i notatki

Bullet journal to również idealne miejsce na prowadzenie list zadań, notatek lub planów. Możesz wykorzystać do tego tabele, okienka, dymki.

Personalizuj swojego bullet journala

Jednym z najważniejszych elementów bullet journal jest jego personalizacja. Możesz dodawać do niego swoje ulubione cytaty, rysunki, kolorowe elementy lub ciekawe grafiki. Dzięki temu twój bullet journal będzie jedyny i niepowtarzalny, bo skrojony na miarę Twoich potrzeb!

Bullet journal to narzędzie, które ma pomóc Ci w organizacji i planowaniu Twojego życia, a jednocześnie pozwolić na twórcze wykorzystanie czasu. Tutaj granicą jest tylko Twoja wyobraźnia 🙂

17900