Jak korzystać z plannera? – zorganizuj się w dobrym (swoim!) stylu

Chcesz się zorganizować – być bardziej produktywny, kreatywny. I świetnie! Wiesz, że planowanie pozwala zaoszczędzić czas, ułatwia wejście w stan flow i utrzymanie work-life balance. Inaczej nie szukałbyś sposobów na usprawnienie swojej pracy.

Decyzja zapadła – chcesz się zorganizować z pomocą organizera. Jesteś zdeterminowany do jego prowadzenia. Planner już kupiony – ciekawe wnętrze i piękny design. Ale po jakimś czasie nasza motywacja do organizacji własnej przestrzeni maleje. Okazuje się, że coraz częściej odkładamy planner na półkę.

Dlaczego tak się dzieje? Przecież organizer miał być wszystkim w drodze o walkę o własne marzenia. Gdzie nastąpił błąd?

 

MIŁOŚĆ OD PIERWSZEGO WEJRZENIA – JAK JĄ UTRZYMAĆ?

Planner Tygodniowy

Czy twój zakup był przemyślany, czy spontaniczny; czy długo wybierałaś najlepszy format, model, wzór okładki czy też poszedłeś za impulsem – o swoją relację z plannerem musisz dbać.

Wiele nawyków, które próbujemy wprowadzić do swojego życia, po kilku próbach jakoś się rozmywa i ostatecznie poddajemy się albo w ogóle zapominamy o swoim postanowieniu. Na pewno to znasz. 🙂 Z planowaniem jest podobnie. Prowadzenie plannera nie jest czymś, co mamy we krwi. I nawet jeśli bardzo chcemy to robić, to musimy znaleźć sposób, żeby to „bardzo” wystarczyło i żeby faktycznie wprowadzić organizację czasu do swojej codzienności na stałe. Tak samo, jak z chodzeniem na siłownię – trzeba znaleźć swój sposób, żeby nie odpuścić. 😉

W nawyku chodzi o to, by mieć na niego konkretny plan jego wdrożenia i się go trzymać. Trzeba stworzyć sobie jakąś rutynę dookoła nowego zwyczaju.

Jeśli chcesz ćwiczyć, to wybierasz konkretny dzień tygodnia, porę dnia czy godzinę i miejsce na ćwiczenia.

Jeśli chcesz uczyć się języka, nastawiasz sobie przypomnienie w telefonie i siadasz do nauki na min. 15 min.

Prowadzenie plannera może odbywać się na tej samej zasadzie. Na przykład:
Co wieczór, po obejrzeniu odcinku serialu albo tuż przed snem siadasz do stołu i planujesz następny dzień.

Co niedziela po obiedzie robisz sobie ulubioną herbatę i myślisz o swoich celach (wybierasz 3) na nadchodzący tydzień i zadaniach, które cię czekają, i notujesz je.

Finanse rozpisujesz pierwszego dnia miesiąca, zanim dostaniesz wypłatę.
I tak dalej.

Stwórz swoją rutynę związaną z planowaniem, by pracować z dziennikiem z przyjemnością. Tak, by korzystanie z niego faktycznie pomagało ci usprawnić twoje działania.

Zachęcamy do sprawdzenia oferty

Pamiętaj, że każda relacja potrzebuje czasu i przyzwyczajenia się do siebie – taka z przedmiotem również. 🙂

Planner Dzienny

TO, ŻE PISZĄ CI, CO PLANOWAĆ, NIE ZNACZY, ŻE MUSISZ TO PLANOWAĆ

Planer ma to do siebie, że, w przeciwieństwie do kalendarza, nie zawiera tylko dat i rozpiski dni. Zawiera wiele obszarów związanych z zarządzaniem różnymi sferami życia – planowanie finansów czy aktywności fizycznej, wyznaczanie miesięcznych celów; mapa marzeń… Dużo. Czy to znaczy, że wszystko to musisz planować?

Nie, nie musisz korzystać z całego potencjału, jaki daje planner. Dostosuj organizer do swoich potrzeb. Planuj tam, gdzie chcesz i jak chcesz.
Wykorzystuj te szablony, które faktycznie pomogą Ci realizować cele.

NIE WAŻNE, CO, WAŻNE JAK

Stwórz z plannerem wyjątkową relację. Przed rozpoczęciem planowania zastanów się, jaki będzie Twój system organizacji. Choć plannery proponują konkretny styl planowania, nie narzucają go. Możesz zatem spersonalizować go wedle własnych potrzeb.

Zadania priorytetowe możesz wypisywać w kolejności ważności albo „jak leci” i zaznaczać te najważniejsze konkretnym kolorem. To Tobie ma być dobrze z Twoimi planami.

Albo kolorem oznaczać rodzaje działań – np. na czerwono zapisywać spotkania, na czarno sprawy do załatwienia jak wizyta u lekarza czy odwiedzenie biblioteki, na niebiesko zajęcia na uczelni czy spotkania firmowe…

Pomyśl, po co chcesz planować, w czym ma ci to pomóc. Może chcesz lepiej wyznaczać priorytety i trzymać się tego, co sobie postanowisz? A może chciałabyś zobaczyć, ile czasu poświęcasz różnym sferom życiowym? A może po prostu nie chcesz zapominać o istotnych sprawach?To do takiego celu dostosuj sposób planowania. Bo jeśli planujesz bez sensu czy celu, to… Bez sensu.

Przy wyborze plannera, zwróć uwagę przede wszystkim na jego wnętrze. Skup się na zakładkach organizacyjnych, które zawiera i na ułożeniu szablonów na stronach. Planner powinien też dawać Ci szanse na personalizację – oznaczanie kolorami poszczególnych zadań, miejsce na notatki, burzę mózgów i inspiracje. Poza wkładem bardzo ważny jest design plannera. Dlaczego? To ma być przedmiot, z którego korzystać będziesz z przyjemnością. Ma zachęcać do korzystania. Ma być w Twoim stylu, idealny, by mieć go zawsze przy sobie.

Dlatego, kiedy zobaczysz ten swój, idealny planner, nie pozostawaj obojętny. Sprawdź, co proponuje i jak można z niego korzystać. Jeśli już posiadasz organizer, ale jeszcze się z nim nie zaprzyjaźniłeś, nic straconego. Przewertuj jego strony jeszcze raz, zapoznaj się z nim, sprawdź jakie możliwości organizacyjne proponuje. To może być początek wspaniałej przygody. 🙂

Planery dzienne Make It Easy

 

19465