Kiedy zacząć planować 2022 rok?

Właśnie kończą się wakacje, a to oznacza, że do końca roku zostały zaledwie cztery miesiące. Czy to odpowiedni czas, żeby zacząć planować już kolejny rok? Wszystko zależy od tego, jak do tego podejdziesz, choć możemy już teraz zdradzić, że… tak, koniec wakacji i początek września to dobry moment na to, aby myśleć o tym, jak zaplanować sobie realizację celów i zadań w nadchodzącym roku. Warto jednak robić to z głową.

luba ertel aofe6z9E8VY unsplash1 scaled

Nie szalej z planami – podejdź do tego rozsądnie

 

Od końca wakacji 2021 do końca roku 2022 minie całych 16 miesięcy, a to znaczy, że trudno mieć pod kontrolą tak długi okres. Zdarzenia losowe, decyzje innych ludzi czy przeciągająca się w nieskończoność pandemia koronawirusa mogą zniweczyć Twoje skrzętnie zanotowane plany na nadchodzący rok. Nie warto podejmować takiego ryzyka, szczególnie jeśli elastyczne reagowanie na zmiany nie jest Twoją najsilniejszą stroną. Jeżeli z tych przyczyn – a podkreślmy, że są to przyczyny całkowicie od Ciebie niezależne – nie uda Ci się zrealizować części lub większości planów, na pewno odczujesz rozczarowanie i frustrację, a przy złym obrocie spraw możesz nawet zwątpić w siebie. Dlatego, snując długofalowe plany na kolejny rok, wykaż się rozsądkiem i dystansem i nie narzucaj na siebie zbyt dużej presji.

Planuj ogół, do szczegółów przechodź z biegiem czasu

Kiedy otworzysz swój planer na nadchodzący rok, nie staraj się szczegółowo zapisać każdej jego kartki, bo wiesz już, że zupełnie mija się z to z celem. Jeżeli bardzo zależy Ci na snuciu dalekosiężnych planów, stawiaj sobie ogólne i niedookreślone w czasie cele. Przykład?
Załóżmy, że właśnie zaczynasz ostatni rok studiów, a przed wakacjami zamierasz obronić dyplom. I właśnie obronę dyplom możesz wpisać sobie jako cel na przełom czerwca i lipca. Natomiast dokładne plany nauki i pisania pracy, rozpiszesz szczegółowo bliżej tej daty, kiedy będziesz już wiedzieć, co dokładnie musisz zrobić.

Zachęcamy do sprawdzenia oferty

Nagradzaj się za osiągnięcia

Jako cel na „po studiach” możesz zaplanować dla siebie… nagrodę, czyli np. wymarzoną podróż w wakacje, która będzie swojego rodzaju grubą kreską postawioną pomiędzy okresem studenckim a prawdziwie dorosłym życiem. Jak ją zaplanować? Teraz wpisz w planerze dużymi literami „WAKACJE” np. na przełomie lipca i sierpnia. Kiedy będziesz już znać datę obrony dyplomu, możesz zacząć snuć bardziej szczegółowe plany dotyczące podróży i wpisywać je w swój organizer.

Nie wyprzedzaj czasu

Jest to po prostu niemożliwe. Lepiej założyć ogólne postanowienia i rozbudowywać je z czasem. Po wakacjach zapewne zechcesz na dobre rozpocząć karierę zawodową, warto więc wstępnie na wrzesień wpisać sobie „poszukiwanie nowej pracy”. Wstrzymaj się jednak ze szczegółami. Trzymaj rękę na pulsie i obserwuj, co się dzieje. W ciągu całego, który dzieli Cię od września 2022, na horyzoncie na pewno pojawi się co najmniej kilka ciekawych perspektyw, zarówno ofert pracy, jak też staży, kursów czy szkoleń. Nie warto rezygnować z nich przez sztywno ustalony plan.

Chcesz planować kolejny rok? Mamy coś dla Ciebie

Jak planować, to tylko skutecznie. Właśnie dlatego już teraz mamy dla Ciebie planery 2024, które pozwolą Ci uwzględnić wszystkie Twoje plany na nadchodzący rok i wejść w niego z dużą dozą spokoju.

17900